כמה מילים על תפקיד האינטרנט בחיינו

אם היו שואלים אותנו, אי שם בסוף המילניום הקודם, מה יהיה תפקיד האינטרנט בחיים שלנו, כנראה שלא היינו מצליחים לנבא את מה שקורה עכשיו. מספיק להביט סביב על סועדי בית הקפה, על המטיילים שקוברים ראשיהם במכשיר הטלפון בעודם משתפים תמונות מהטיול בפייסבוק, או על ההורים שמתעדים כל צעד של העולל בפארק המשחקים. האינטרנט נמצא שם בכל רגע נתון. אנחנו מתחברים אליו דרך הטלפון, צורכים דרכו תכנים טלוויזיוניים, מתעדכנים בחדשות הלוהטות ביותר וגם משתפים חברים ומכרים בכל מה שקרה לנו, בכל הגיג ובכל התלבטות. אם נניח בצד את הביקורות על העידן הזה וגם את הטענות לפיהן קיים קשר הדוק בין האינטרנט לבין העלייה בשיעורי הפרעות קשב וריכוז בילדים ומבוגרים, נגלה שיש לאינטרנט גם הרבה יתרונות.

 

יותר מידע, יותר מהיר

היתרון המרכזי של האינטרנט הוא כמובן, המהירות שבה אנחנו יכולים להגיע למידע. למעשה, במסגרות חינוכיות רבות כבר למדו לנצל את הכלי החיוני הזה ולאפשר לילדים ללמוד באופן אקטיבי, שהוא גם הרבה יותר יעיל. אם פעם היינו משננים את ספרי ההיסטוריה והמדעים, היום אנחנו יכולים לערוך מחקר שלם בכל נושא, והמחקר יעזור לילדים להפנים ולזכור הרבה יותר טוב. אם הם מבלים שם את רוב זמנם ממילא, ואם האינטרנט עוזר להם להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז ולהתמקד לאורך זמן, אין סיבה שלא ננצל את היתרון הזה.

 

קבלת החלטות רציונליות יותר

הגישה המהירה הזו למידע עוזרת לנו גם בחיי היומיום. כשאנחנו צריכים לקבל החלטה באשר לרכישת רכב, דירה, ואפילו מוצרים קטנים וזולים יותר כמו ביגוד, מזון או מוצרי חשמל, האינטרנט הוא מקור מידע אידאלי. כך אפשר להשוות בין מחירים, בין מותגים וגם בין חנויות שונות. אפשר להתייעץ, לשאול, לקרוא חוות דעת של אחרים, להתרשם וגם לשתף אחרים בהתנסויות חיוביות יותר או פחות. עם כל כך הרבה ידע, אין ספק שהחלטות יכולות להתקבל בצורה הרבה יותר טובה, תוך צמצום טווח הטעות שלנו באופן ניכר. אם כן, במקום להתלונן, בואו נשמח שהאינטרנט מקל עלינו באופן בלתי רגיל.