למידה מקוונת – הפתרון המושלם

התפתחות הטכנולוגיה והפיכת העולם הוירטואלי לחלק בלתי נפרד מהעולם הממשי בו אנו מקיימים את חיי היום יום, משפיעים גם על האופן בו אנו לומדים ורוכשים ידע. המדיה הדיגיטלית מאפשרת פיתוח של כלים לניהול ידע ומידע בקלות ונוחות מירבית, עדכון של מידע קיים כל העת והגברה של התאמת התוכן למציאות שמשתנה ללא היכר בקצב מסחרר.

 

השינויים של השנים האחרונות

בשנים האחרונות הופכים הקורסים המקוונים במרחב הוירטואלי, הכוללים שימוש בספרי לימוד דיגיטליים, לחלק בלתי נפרד מהאופן בו אנו רוכשים ידע ומיומנויות. קורסים בתחומים שונים מונגשים לכל המעוניין בכך דרך רשת האינטרנט, לעיתים אף כקורסים חינמיים, על ידי מכוני מחקר, אוניברסיטאות מובילות וחברות מסחריות שונות. הלמידה המקוונת מקיפה מגוון רחב של תחומים, החל מהתחום הכלכלי וניהול הידע הפיננסי, עיצוב ותכנות בעולם הוירטואלי, רכישת שפות ועוד. אחד התחומים הפופולריים בקרב שכבת בני הנוער בישראל הוא לימודי תיאוריה לשם השגת רישיון נהיגה, כשבפניהם ניצבים שלל קורסים, מבחני דמה, וכלים לחיזוק שליטתם בנושא.

 

תופעה נטולת גיל

לא זו בלבד שאנו עדים להתרחבות תופעת הקורסים המקוונים עבור בני נוער צעירים השואפים להצליח במבחן התיאוריה בכדי להשיג ביתר קלות את רישיון הנהיגה המיוחל, אלא הלימודים המקוונים הינם תופעה חוצת גילאים. מכיוון שכיום רבים מאיתנו מחוברים כל העת לרשת האינטרנט, ניתן לזהות מגמה של התרחבות גיאוגרפית כמו גם התרחבות גילאית של העושים שימוש בקורסים המקוונים השונים. אוכלוסיות מקצועיות מנצלות את מעט הזמן הפנוי שיש באמתחתם בכדי לשכלל את הידע המקצועי שלהם, בכל זמן ומכל מקום, בהתאם לסדר היום העמוס ממילא שלהם. יתר על כן, ישנה צמיחה בהשתתפותם של בני הגיל השלישי בקורסים מקוונים בשעה שאלו מנצלים את שעות הפנאי בכדי להעשיר את עולמם האינטלקטואלי והחברתי באמצעות כלים דיגיטליים חדשניים.

 

פתרון לכל אחד

כל שכבת גיל בוודאי תוכל להנות מיתרונות ייחודיים לה הנובעים מהתרחבות ההשתתפות בקורסים מקוונים בקרבה, אולם ניתן לסכם כי ישנם כמה יתרונות השותפים לכולם. למידה באמצעות כלים דיגיטליים, מכל מקום ובכל גיל, עשויה לתרום לטיפוח יכולות למידה עצמאית, רכישת מיומנויות לשימוש מושכל באמצעים טכנולוגיים, עידוד חקר ושכלול יכולות ללמידה משמעותית.